Witam wszystkich zwolenników zdrowego stylu życia i osoby, które zmagają się z chorobami a są świadome, że racjonalne odżywianie, odpowiednio dobrana indywidualna dieta to nieodzowny czynnik powrotu do zdrowia i dobrego samopoczucia. Witamy w poradni dietetycznej w Toruniu

Od kilkunastu lat zajmuję się dietetyką i coraz powszechniejszą (niestety często niezrozumianą) suplementacją, bez której dzisiaj trudno jest komplementarnie odżywić człowieka. Moją misją jest pomóc ludziom, którzy chcieliby podnieść swoją świadomość dotyczącą zdrowego odżywiania i spędzić resztę życia w zdrowiu, radości oraz sprawności fizycznej i umysłowej. Jestem technikiem technologiem żywienia zbiorowego, dietetykiem w Toruniu i partnerem Biomol-Med. Dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniom wiem, że można zapobiec lub zminimalizować ryzyko wielu patologii szukając przyczyn tych zjawisk. Nauka o żywieniu osiągnęła ogromny postęp.

Obecnie wiadomo, że sposób żywienia ma duży wpływ na stan zdrowia człowieka. Szacuje się, że ok. 80 jednostek chorobowych wykazuje związek z wadliwym żywieniem. Choroby nie pojawiają się nagle i z nikąd.

Organizm informuje nas wiele miesięcy wcześniej o nadchodzących problemach. Gdy pojawiają się pierwsze symptomy t.j. zgaga, wzdęcia, zaparcia, pękające paznokcie, wypadające włosy, sucha lub przetłuszczająca się skóra, znużenie, ciągłe poczucie zmęczenia itp bagatelizujemy je. Z czasem pojawia się ból: głowy, narządów wewnętrznych, stawów, kręgosłupa… Wówczas zamiast wizyty u lekarza wybieramy najprostsze rozwiązania ,czyli sięgamy po tabletki przeciwbólowe. Pomagają, a nam się wydaje, że problem zniknął . Jesteśmy w błędzie. Problem z czasem wraca z podwójną siłą. Zgodnie z zaleceniami z reklam bierzemy coraz więcej środków przeciwbólowych. Każda farmakoterapia ma niekorzystne skutki uboczne. Stosowane bez nadzoru lekarza może przyczynić się do osłabienia zdolności obronnych organizmu. Dochodzi wówczas do choroby, której leczenie będzie długotrwałe i kosztowne często z powikłaniami. Także proponuję pracować nad swoją własną profilaktyką zdrowia. 

Każdy człowiek jest odpowiedzialny za swoje zdrowie, powinien je doskonalić i chronić przed wpływem szkodliwych czynników środowiskowych i społecznych. Musi być świadom tego co szkodzi zdrowiu i przyczynia się do powstawania chorób. Jednym z czynników decydującym o naszym zdrowiu jest właściwe odżywianie. Oznacza to przyjmowanie składników odżywczych, które zapewniają dobrą sprawność  umysłową i równowagę emocjonalną, gwarantują dobrą kondycję, zmniejszają ryzyko chorób, uwzględniają maksymalną długość zdrowego życia.

 

Zdrowe odżywianie oznacza kilka pojęć

 

  • jedzenie różnorodnych potraw,
  • jedzenie umiarkowane,
  • dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych w odpowiedniej ilości.

Nasz organizm potrzebuje kilkadziesiąt różnych składników odżywczych, właściwych węglowodanów, białek i niewielkiej ilości tłuszczu oraz witamin. Ważna jest też regularność posiłków i zachowanie właściwych proporcji pomiędzy poszczególnymi substancjami. Istotne dla naszego organizmu są też płyny. Pamiętać należy o regularnym uprawianiu sportu. 

Nie muszą to być ćwiczenia wyczerpujące czy bardzo intensywne, ważne, żeby były wykonywane codziennie. Pamiętać należy o właściwym odpoczynku. Nasz organizm wymaga od 6 – 8 godzin snu na dobę. Niedostateczny odpoczynek prowadzi do znużenia trudności w koncentracji, popadania w irytację. Powoduje, też szarość cery, niezdrowy wygląd i szybsze starzenie się. Ważny jest również odpoczynek w ciągu dnia, często lekceważony i zaniedbywany. Krótki relaks w ciągu dnia pozwala zregenerować siły i odprężyć się. Na nasze zdrowie również wpływa umiejętność pozytywnego myślenia.

Zobacz badania na nietolerancje pokarmowe oraz analiza pierwiastkowa włosa.

Pamiętajmy, że profilaktyka jest o wiele tańsza niż leczenie przewlekłych chorób. Myślmy rozsądnie i szanujmy życie.

Zapraszam w podróż do zdrowia oraz do wizyty w naszej poradni dietetycznej w Toruniu

 

Dietetyk Małgorzata Rynkowska