Badanie na nietolerancje pokarmowe

O badaniach

Nietolerancja pokarmowa może dotknąć każdego z nas. Obecnie bywa bardzo często mylona między innymi z celiakią, która jest chorobą trzewną o podłożu autoimmunologicznym. Również wiele osób wspomnianą nietolerancję pokarmową myli z alergią pokarmową. Z tego powodu nie jest zbyt łatwa do rozpoznania. Zatem co może wskazywać na to, iż ten problem również nas dotyczy?

 

Zbyt mała wiedza na temat nietolerancji pokarmowej

Bardzo wielu lekarzy nie rozpoznaje nietolerancji pokarmowej u swoich pacjentów, ponieważ wciąż wielu specjalistów ma zbyt mało wiedzy na dany temat. Warto pamiętać, iż jest to problem globalny. Jak pokazują najnowsze badania, nieprawidłowa reakcja organizmu, którą wywołuje dostarczony do niego pokarm może dotykać nawet 90% dzieci oraz 75% dorosłych. Należy mieć świadomość, iż objawy nietolerancji mogą być widoczne nawet po upływie kilku dni. Dlatego ta choroba jest często bagatelizowana.

Jak już wcześniej wspomniano, może to stanowić globalny problem, ponieważ szacuje się, iż nietolerancja pokarmowa może dotyczyć nawet 90% wszystkich populacji występujących w Europie. Często ten problem jest związany między innymi z syndromem nieszczelnego jelita. Zatem czy możemy w jakiś sposób rozpoznać u siebie objawy tego typu schorzenia?

 

Objawy, które mogą świadczyć o nietolerancji pokarmowej

Lista objawów, które mogą towarzyszyć nietolerancji pokarmowej jest bardzo długa. Oto niektóre objawy, które możemy u siebie zauważyć w przypadku tego typu schorzenia:

  • ciągłe zmęczenie oraz osłabienie,
  • niepokój oraz obniżony nastrój, brak koncentracji,
  • zaburzenia w funkcjonowaniu jelit, biegunka oraz wymioty,
  • zmiany skórne oraz bóle głowy,
  • nadmierny apetyt lub też uczucie sytości,
  • obrzęki oraz bóle stawów,
  • różnorodne zaburzenia neurologiczne.

Zatem w jaki sposób możemy potwierdzić, iż ten problem również nas dotyczy?

 

Popularne badania na nietolerancje pokarmowe

Przede wszystkim jeżeli chcemy zyskać pewność, iż mamy do czynienia z nietolerancją pokarmową, powinniśmy wykonać odpowiednie badania. Niezbędny w tym przypadku będzie odpowiedni dietetyk, który zleci nam co dokładnie powinniśmy zbadać. Najczęściej w tym przypadku wykonywana jest analiza pierwiastkowa włosa. To właśnie dzięki tej analizie możemy wykryć metale toksyczne, które znajdują się w naszym organizmie lub też ocenić skład wszystkich mikroelementów.

Zdecydowanie poradnia dietetyczna w tym przypadku może nam bardzo pomóc. Warto pamiętać, iż wspomniany specjalista także może zlecić nam testy na nietolerancję pokarmową. Choć brzmią bardzo podobnie, nie są to w żadnym wypadku testy na alergię pokarmową. Taka poradnia dietetyczna znajduje się między innymi w Toruniu, gdzie możemy wykonać wszystkie analizy oraz testy.

Choć nietolerancja pokarmowa często jest mylona z innymi schorzeniami warto pamiętać, iż nie jest to choroba niemożliwa do wykrycia. Czasem warto zwrócić szczególną uwagę na występujące u nas objawy i na ich podstawie wykonać niezbędne badania. Tylko one mogą potwierdzić nasze przypuszczenia dotyczące tej popularnej choroby.