Dlaczego chorujemy?
– czyli jak przygotować się do zimowych przeziębień.
Należy zadbać o stan swojego zdrowia jeszcze wtedy, kiedy jesteśmy zdrowi. Trzeba odpowiednio wcześnie i świadomie zacząć działać profilaktycznie. O sprawność układu immunologicznego, jak o każdy inny narząd, należy dbać przez całe życie. Kiedyś można było powiedzieć, że wystarczy zdrowo odżywiać się i dbać o kondycję, żeby być zdrowym. Dziś nie jest to takie proste.
Jakość naszego pożywiania uległa niekorzystnej zmianie. Nasze pożywienie jest wysoko przetworzone i ubogie w odpowiednie ilości kwasów tłuszczowych Omega3, bioflawonoidów, witamin (A, E, D, K, C, grupy B) i minerałów (Mg, Zn, Se, Mn, Fe). Te wszystkie elementy odżywcze kształtują jakość pracy układu immunologicznego. Osłabiony układ immunologiczny jest narażony na ataki wirusów i bakterii.
Powstaje pytanie: jak dobrze się odżywiać, żeby dostarczyć do organizmu wszystkie potrzebne składniki i wspomóc pracę układu immunologicznego. Działania profilaktyczne muszą obejmować odpowiednią, indywidualną dietę wspartą programem suplementacji witaminowej i mineralnej oraz właściwą aktywnością psychofizyczną. Te wszystkie informacje zawarte są w Analizie Pierwiastkowej Włosów – Programie Zdrowotnym.
Jeśli nawet trafi nam się przeziębienie, a organizm jest odpowiednio przygotowany i odżywiony przebieg choroby będzie znacznie krótszy i mniej dokuczliwy. Również skuteczność leczenia jest uzależniona od tego, jak przygotowaliśmy nasz organizm na możliwość pojawienia choroby. Każdy lek oprócz swojego kluczowego działania ma również działanie niepożądane (specyficzne dla każdego z nas). Dobrze odżywiony organizm ma sprawny układ immunologiczny, który z jednej strony współdziała w zwalczaniu patogenów, a z drugiej ma sprawne mechanizmy detoksykujące, które chronią nas przez niepożądanymi skutkami farmakoterapii.
Infekcja bakteryjna czy wirusowa?
Jak rozpoznać czy rozpoczyna się infekcja bakteryjna czy wirusowa? Jeżeli w pierwszych godzinach infekcji boli jedno miejsce np. gardło z pewnością atakują nas bakterie. Jeżeli natomiast boli wszystko, czyli całe ciało (np. mięśnie, stawy, głowa), wówczas możemy założyć, że to wirusy są przyczyną naszej choroby.
W takim przypadku bezwzględnie udajemy się do lekarza, który po dokładnym zbadaniu Pacjenta zleci właściwe leczenie. Na poważne infekcje bakteryjne najczęściej stosuje sięantybiotyki. Warto zrobić antybiogram, aby lekarz mógł wskazać najbardziej skuteczny antybiotyk, w likwidowaniu atakujących nas bakterii. Bardzo często lekarze zapisują antybiotyki, które działają skutecznie w danym regionie (a jest duże prawdopodobieństwo, że większość chorych zamieszkujących ten sam rejon będzie zainfekowana tym samym szczepem bakterii).
Antybiotyki nie działają na wirusy, ale lekarz zaleci odpowiednie leczenie w przypadku infekcji wirusowej. Jeżeli zastosujemy się do wszystkich zaleceń, objawy powinny ustąpić pookoło tygodniu. W tym czasie nie chodzimy z domu i leżymy w łóżku. Szybciej wyzdrowiejemy i nie zarazimy innych.
Często po infekcji wirusowej mogą aktywować się bakterie chorobotwórcze. Lekarz powinien rozpoznać taką sytuację i zalecieć odpowiednią terapię.
Infekcje bakteryjne
Bakterie w naszym środowisku są wszędzie i były od zawsze. Zakłada się, że na jedna komórkę ludzkiego organizmu przypada 10 bakterii (łącznie z bakteriami jelitowymi). Nasz układ immunologiczny potrafi odpowiednio reagować na obecność „obcych” bakterii, ale tylko gdy jest do tego przygotowany.
Odpowiedź przeciwbakteryjna naszego organizmu zależy od:
- typu bakterii (zewnątrz- lub wewnątrzkomórkowych),
- budowy ściany bakteryjnej (Gram+, Gram-, Mykobakterie, Spirochaetae),
- szybkości i zakresu inwazyjności bakterii,
- lokalizacji inwazji bakteryjnej (tkanki, narządy),
- „wrót zakażenia” (często jesteśmy nosicielem bakterii, które występują w zatokach lub pod leczonym kanałowo zębem itd.),
- fazy zmienności antygenowej chorobotwórczej bakterii (zmienność antygenowa umożliwia ochronę bakterii przed mechanizmami obronnymi gospodarza),
- toksyczności bakterii,
- sprawności mechanizmów ułatwiających inwazję wewnątrzustrojową (ligandów adhezji odpowiedzialnych za „przyklejenie się” bakterii do płytek krwi, erytrocytów i śródbłonka naczyń).
Jak widać sytuacja podczas infekcji bakteryjnej jest dość skomplikowana. Konsultacja lekarska i zalecona terapia jest bezwzględnie konieczna.
Ze swojej strony każdy z nas może pojąć działania wspomagające, które nie zakłócając procesu farmakoterapii, a wspomogą leczenie organizmu.
Jak wspomagać organizm
Należy przede wszystkim wspomagać działanie układu immunologicznego i mechanizmów detoksykacji.
W tym celu należy zmienić dietę:
- jemy wszystko ciepłe i gotowane,
- należy pić herbatę z dzikiej róży i malin (jeżeli nie mamy uczulenia na salicylany)
Dietę można wspomagać suplementami:
- bakteriami acydofilnymi,
- błonnikiem,
- witaminą C (ilość zależy od wieku i stanu zdrowia nerek),
- kwasami tłuszczowymi Omega3,
- ekstraktem z czosnku,
- ekstraktem z jeżówki (Echinacea jest naturalnym antybiotykiem),
- sylimarolem,
- cynkiem,
- selenem,
- antyoksydantami (np. hesperydynami).
Taki zestaw pomoże nam przetrwać najtrudniejszy okres przeziębień. Dla pełnego odżywienia organizmu zalecamy wykonanie Analizy Pierwiastkowej Włosów – Programu Zdrowotnego, gdzie zalecony będzie indywidulany program suplementacyjny oraz dieta metaboliczna.
Źródło: BIOMOL-MED